فوم بتن

فوم بتن پوششی است جدید جهت مصارف مختلف در ساختمان که به علت خواص فیزیکی منحصر به فرد خود بتنی سبک و عایق با مقاومت لازم و کیفیت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارائه میدهد . این پوشش از ترکیب سیمان , ماسه بادی (ماسه نرم ) , آب و فوم ( ماده شیمیائی تولید کننده کف) تشکیل می شود . ماده کف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص , با سرعت زیادی , حباب های هوا را تولید و تثبیت نموده و کف حاصل که کاملا پایدار می باشد در ضمن اختلاط با ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط کن ویژه, خمیری روان تشگیل می دهد که به صورت درجا با در قالب های فلزی یا پلاستیکی قابل استفاده می باشد . این خمیر پس از خشک شدن با توجه به درصد سیمان و ماسه بادی دارای وزن فضایی از 300 الی 1600 کیلو گرم در متر مربع خواهد بود .

تاریخچه فوم بتن
بتن سبک هوادار یا Cellular Lightweight Concrete از سال 1923 میلادی در کشور آمریکا، هلند و بعدها در کشور آلمان مورد توجه قرار گرفت. توسعه وسیع بتن سبک بنابر نیازمندیهای وسیع آن در پروژه های بزرگ ساختمانی از سال 1980 آغاز گردید و در این سال شرکت Voton با همکاری دانشگاههای آلمان و اروپا و شرکت Aning-Jonson آمریکا استفاده از این محصول را به صورت گسترده در جهان معرفی کرد.

امروزه استفاده و بکارگیری بتن سبک یا فوم بتن به عنوان یک ماتریال سبک و مقرون بصرفه در کشور های مختلف رایج شده است. روسیه، آمریکا، آلمان، چین، رومانی و ایتالیا از پیشگامان و از بزرگترین تولید و مصرف کنندگان این محصول می باشد. فوم بتن در سال 1380 با ساخت کارخانه بلوک Clc وارد بازار ایران شد و از چند سال بعد در کف سازی و شیب بندی بام در پروژه ها به کار گرفته شد. ولی اسقبال گسترده آن از سال 1387 با آشنایی بیشتر مسکن سازان با این محصول و بوجود آمدن شرکتهای متعدد فوم بتن رونق گرفت و در حال حاضر با توجه به طرح مسکن مهر و تعریف زمان بندی برای پروژه ها استفاده از این محصول نمود و ضرورت بیشتری پیدا کرده است.


روش تولید فوم بتن
برای تولید فوم بتن ابتدا سیمان و آب با در نظر گرفتن مقدار مشخص شده جهت چگالی مورد نظر با هم در میکسر دستگاه مخلوط می شود سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص که دارای ساچمه های ریز می باشد با فشار عبور داده می شود این عمل باعث بدست آمدن کف می شود و کف حاصل در میکسر با ملات سیمان و آب مخلوط می شود که در حین اختلاط حباب های بسیار ریز در سر تا سر ملات بوجود می آید و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روی سطح ریخته می شود.خاصیت فوم این است که حبابهای هوا را تا گیرایش بتن در ملات پایدار نگهدارد وزن بتن حاصله به پایداری این حبابها بستگی دارد.
تسهیلات تولید :
بتن فوم ، پس از آنکه در دستگاه های مخلوط افکن به حالت خمیری درآمد آماده انتقال و تخلیه در محل می باشد . این بتن به دلیل سبکی به راحتی به طبقات بالا پمپاژ شده و انرژی کمتری را نسبت به بتن آرمه دیگر مصرف می کند. این بتن به دلیل داشتن کف و روانی نیازی به ویبره کردن نداشته و سطوح بیرونی صاف و بدون ترک خوردگی می باشند.

از بتن فوم می توان در ساخت قطعات سازه پیش ساخته استفاده نمود که این نوع قطعات بتنی بیشتر در کشورهای آفریقایی و کشور هند به دلیل کمبود آب استفاده می گردد که به ساخت ساختمان های ارزان قیمت در طول مدت 8 ساعت می انجامد . طول مدت گیرش این بتن در قالب و در صورت استفاده از سیمان تیپ I و بدون استفاده از زودگیر کننده ها در حدود 8 الی 12 ساعت است که با استفاده از مواد افزودنی می توان طول مدت را کاهش داد. افزودن فوق روان کننده ها که با کاهش آب بتن همراه است می تواند مقاومت بتن را با درصد مناسبی افزایش داد.


خواص بتن فوم:
1. پایین بودن بودن ضریب هدایت حرارتی : مقاومت در برابر حرارت در بتن بسیار مناسب می باشد که در هر صورت 4 تا 6 برابر بیشتر از آجر معمولی است .

2. مقاومت در برابر آتش :بتن فوم آتش گیر نمی باشد و با افزودن ضخامت قطعه می توان مقاومت آن را در برابر آتش تا حد زیادی افزایش داد. مقاومت بتن فوم در برابر آتش بیشتر از بتن معمولی بوده و دلیل آن خواص ویژه عایقی آن است .

3. برش آسان و مته کاری : قطعات تولید شده با این بتن به راحتی قابل بریدن و اره کردن و همچنین مته کاری و میخ کوبی می باشد . بنابراین می توان پس از نصب قطعه محل عبور کابل ها و لوله ها را در آن جاسازی کرد .

4. سرعت در اجرا: با بهره گیری از بتن سبک در اجرای پروژه ها می توان از اتلاف وقت در اجرا جلوگیری کرده و در کمترین زمان به بهترین نتیجه رسید .

5. عدم امکان نفوذ جانوران موذی در کف سازی

6. کاهش خطرات ناشی از زلزله به علت سبکی

7. هزینه مالی کمتر نسبت به سبک سنتی

8. کاهش قابل توجه آلودگی صوتی

9. قابلیت پمپاژ تا ارتفاع 30 متر

10. قابلیت فرم و رنگ پذیری

11. دارای وزنی حجمی در حدود 300 الی 350 کیلوگرم در متر مربع

/ 0 نظر / 11 بازدید