کشتی عمودی SeaOrbiter

این کشتی قائم شبیه به یک ایستگاه اقیانوس­ شناسی شناور از جنس آلومینیوم و به شکل یک باله فوقانی یک ماهی است که ارتفاع این باله 51 متر است. بخش بزرگ ‏تر کشتی که شبیه به یک ایستگاه فضایی است، به طول 31 متر در آب غوطه­ ور است. سازمان‏ دهندگان این پروژه پیش از هر چیز در ساخت این کشتی، به استفاده از فناوری‏های مدرن برای مطالعه ارتباط میان گرمای جهانی و اقیانوس ‏ها اهمیت داده‏اند. اقیانوس‏ ها به طور روزانه در حدود یک چهارم تمام انتشار گاز دی اکسید کربن دنیا را جذب می‏کنند.


امروزه ایستگاه ‏های زیردریایی دیگری چون ایستگاه Aquarius در نزدیکی ساحل "Key Largo" در فلوریدا وجود دارند؛ اما تمام این ایستگاه ‏ها غیر متحرک هستند. این در حالی است که SeaOrbiter با کمک نیروی جریان آب حرکت می‏کند و به خصوص به انسان اجازه می‏دهد به مدت طولانی در اعماق آب بماند.

گروهی متشکل از 6 کادر کشتی، 6 دانشمند و 6 پزشک بر روی این کشتی حضور خواهند داشت. این پزشکان باید رفتار انسان را در اعماق دریا­ها بررسی کنند. هزینه ساخت این کشتی 35 میلیون یورو است. این معمار فرانسوی تاکنون توانسته است نیمی از بودجه را تهیه کند و امیدوار است تا ماه آینده بتواند تمام هزینه مورد نیاز ساخت این کشتی عمودی را تامین کند. "ژاک راژری" که به خاطر ساخت زیردریایی‏های بزرگ شهرت جهانی دارد، از حدود 10 سال قبل به فکر ساخت این نخستین کشتی عمودی افتاد.

/ 1 نظر / 11 بازدید
حمید

باسلام فراوان و درود اگر می شود لطفا وبلاگ من را لینک کنید جوابتان را در وبلاگ من بنویسید pashmalu.persianblog.ir