مقاله ای در باره فن آوری نانو در معماری

مقاله ای در باره فن آوری  نانو در معماری

امروزه از فناوری های مختلف به منظور ایجاد آسایش و امنیت بیشتر و صرفه جویی در هزینه ها بخصوص در مصرف منابع انرژی بهره های فراوان برده می شود . نانوتکنولوژی یکی از فناوری های جدیدی است که آینده بسیار روشنی برای آن پیش بینی می شود و گستردگی دامنه تاثیر این فناوری آنقدر بوده که گفته می شود این فناوری می تواند بیشتر جنبه های زندگی آینده بشر را تحت تاثیر قرار دهد و از این جهت بکارگیری شیوه برخوردی مناسب با این پدیده و داشتن شناخت کافی از زمینه های مختلف کاربردهای آن بسیار مهم است . در این فناوری با تولید ساختارهایی در مقیاس نانومتر، امکان کنترل خواص ذاتی مواد از جمله دمای ذوب ، خواص مغناطیسی ، ظرفیت بار و حتی رنگ مواد بدون تغییر در ترکیب شیمیایی بوجود می آید . نانوتکنولوژی نوید بخش پیشرفت های چشمگیری در زمینه های مختلف علمی شده است و با کنترل مواد در مقیاس مولکولی ، گشایش اسرار طبیعت در تمام عرصه ها از مهندسی تا پزشکی را نوید می دهد .
همچنین تهیه مصالح مناسب و با ویژگیهای مورد نظر در بخشهای مختلف ساختمان و تاسیسات و تجهیزات سرمایی و گرمایی وابسته به آن با توجه به نیازها و خواسته های ما ، در کاهش مصرف انرژی بصورت مستقیم و غیر مستقیم نقش بسزائی خواهد داشت که نانوتکنولوژی این امر را نیز میسر خواهد نمود.

کاربرد مواد نانو ساختار در صنعت ساختمان را می توان به طور عمده به صورت های زیر بیان کرد :

  1. فیلم های نانو لایه،برای کاربردهای عمدتاً الکترونیکی
  2. نانو پوشش های حفاظتی ،برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی و حفاظت در مقابل عوامل مخرب محیطی
  3. نانو ذرات به عنوان پیش سازنده یا اصلاح ساز پدیده های شیمیایی و فیزیکی
  4. نانو لوله ها که یک ماده نانو ساختار یا واضح تر یک بدنه نانو ساختار جامدی است که در آن انتظام اتمی ، اندازه کریستال های تشکیل دهنده و ترکیب شیمیایی در سراسر بدنه در مقیاس چند نانو متری گسترده شده است
/ 0 نظر / 122 بازدید